خدمات پرستاری در مشهد

نوزاد زودرس – نگهداری از آن در منزل

گاهی اتفاق می‌افتد که نوزاد شما چند هفته‌ای زودتر از موعد تعیین شده توسط پزشک به دنیا می‌آید. در این شرایط ممکن است شما دچار اضطراب شوید و دست و پایتان را گم کنید. زیرا هنوز آمادگی کامل برای ورود نوزاد زودرس به خانه را ندارید.

شاید این حضور ناگهانی موجب شود بسیاری از وظایف و مسئولیت‌های خود را فراموش کنید. نگهداری از نوزاد زودرس کمی متفاوت است؛ و این مسئله می‌تواند برای شما ایجاد نگرانی کند. نوزادان نارس نیازهای متفاوتی دارند، که باید به آنها توجه شود. در این مقاله تندیس تندرستی به بررسی این نیازها پرداخته ایم.

تغذیه در خانه

نوزادان نارس ممکن است مشکل مصرف کالری کافی برای افزایش وزن داشته باشند. نیاز به افزایش وزن مناسب و رشد خوب اولین نیاز نوزاد است. باید توجه داشته باشید که یک نوزاد نارس باید تغذیه مناسب‌تری نسبت به یک نوزاد معمولی داشته باشد؛ و ممکن است شیر مادر برای رشد او کافی نباشد.

نگهداری از نوزاد با حفظ سلامت

نوزادان نارس بیشتر از سایر نوزادان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و بیماری مزمن ریه و تنفسی هستند. چراکه سیستم‌های ایمنی آنها کامل شکل نگرفته است. ولی خوشبختانه روش‌های متعددی برای پیشگیری از بیماری‌های ریوی و تنفسی در نوزادان وجود دارد؛ که باید تمامی آنها را با نظر پزشک عملی نمایید.

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد تراژدی وحشتناکی است. متاسفانه نوزادان نارس بیشتر از سایر نوزادان در معرض مرگ ناگهانی هستند. اگرچه پزشکان دقیقا نتوانسته‌اند علت مرگ نوزادان را مشخص کنند؛ اما تا حدود زیادی اقدامات پیشگیرانه وجود دارد، که والدین و پرستار نوزاد باید از آنها اطلاع کافی داشته باشد.

ایمنی صندلی خودرو

صندلی خودرو معمولا برای کودکانی که زودتر از موعد به دنیا آمده اند، کافی نیست. شما نمی‌توانید نوزاد خود را با خیال راحت در صندلی ماشین قرار دهید. چون هم احتمال دارد جلوی تنفس او گرفته شود و هم اینکه در مواقع حرکت‌های تند و یا ترمزهای شدید از داخل آن خارج شود.

حمام کردن نوزاد نارس

اگر چه ممکن است حمام کردن نوزاد یکی از ساده‌ترین وظایف فرزندپروری به نظر برسد. اما حمام کردن نوزاد زودرس کمی خطرناک است. داشتن تجهیزات مورد نیاز و همچنین آموزش‌های لازم به پرستار نوزاد جهت حمل نوزاد و نگه داشتن او در حمام از اقدامات بسیار ضروری است.

 

تجهیزاتی که برای حمام کردن نوزاد مورد نیاز است؛ شامل موارد زیر می‌باشد:

  • دماسنج
  • لباس‌های تمیز، کلاه، پوشک
  • حوله
  • شامپو بچه
  • وان حمام
  • یک اسفنج نرم برای شستشو

قبل از شروع حمام همه چیز را آماده کنید. زیرا بعد از اینکه کودک را در وان گذاشتید، نمی‌توانید برای آوردن وسیله‌ای از او دور شوید.

داشتن یک همراه نیز بسیار به شما کمک می‌کند. اگر بتوانید به پرستار نوزاد در اولین دفعات حمام کردن کمک کنید؛ در حفظ ایمنی کودک تاثیر زیادی خواهد داشت.

دمای داخل حمام و دمای آب وان را تنظیم نمایید تا کودک را در دمای مناسب قرار دهید.

برای شستشوی صورت از گوشه داخلی چشم به سمت بیرون چشمها بشویید. و بعد بدن و پایین‌تنه نوزاد را بشویید. و در انتها موها را شستشو دهید. بعد از آبکشی با یک حوله نرم کودک را بپوشانید و به داخل اتاقی که دمای آن تا حدودی گرم است ببرید. دمای اتاق نباید با دمای فضای حمام خیلی اختلاف داشته باشد. بعد از خشک کردن نوزاد و پوشاندن لباس‌های او حتما یک کلاه هم سر او بگذارید.

ماه‌های ابتدایی نگهداری از نوزاد نورس احتیاج به دقت مضاعفی دارد. حتما پرستار نوزاد با سابقه‌ای را برای این کار در نظر بگیرید؛ تا خیلی سریع به شرایط عادی برگردد.

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *